O mnie

Altea LeszczynskaArtystka plastyk, fotograf, śpiewająca aktorka i dziennikarz muzyczny.

Urodzona w Katowicach. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków w Okręgu Krakowskim, Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, Fotoklubu Jurajskiego a także Literackiego Towarzystwa „Galeria”.
Absolwentka Studiów Podyplomowych na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w
Krakowie oraz Krakowskiej Szkoły Teatralnej i Filmowej na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Ukończyła Kurs
Fotografii na Akademii Fotografii w Krakowie.
W czerwcu 2008 była kuratorem wystawy „Gender w sztuce najnowszej” w ramach Triennale Sztuki
Najnowszej organizowanego przez Zachętę w Częstochowie. Reprodukcja grafiki Altei Leszczyńskiej pt. „Nie wolno krzywdzić aniołów”, znalazła się w książce pt. „Antologia. Mój Anioł Stróż”.
Uprawia malarstwo olejne (głównie abstrakcję strukturalną i malarstwo materii), grafikę warsztatową (miedzioryt, mezzotintę, suchoryt i litografię) a także performance
i video art. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe (m. in. w Częstochowie, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu; Lesznie, itd.)
Jest autorką trzech filmów w konwencji video-artu: „Inferno”, „Marzenie” i „Przemijanie”.
Publikowała prace literackie i publicystyczne m. in. w Panoptikum, Aleje 3, Galerii i na łamach Fahrenheita. W sierpniu 2009 roku wydała książkę pt. „Podwójna miara” nakładem Częstochowskiej Biblioteki Poetów i Prozaików. W kwietniu 2010 ukazała się jej powieść zatytułowana „Brat”. Leszczyńska zaprojektowała okładki i ilustracje do
obydwu swoich książek.
Występuje w krakowskim Eloe Cabareth. Występowała m. in. w Piwnicy pod Baranami w Krakowie.

 

Prowadzi autorskie audycje muzyczne w Radio RockTime (co poniedziałek od 22.00). Współpracowała również z Radiem ProRock i Radiem Heretica.